Interwencja Wczesnodziecięca – 200 praktycznych ćwiczeń dla małych dzieci z trudnościami rozwojowymi

            Inspiracją programu zawartego w książce Waltera Strassmeiera był projekt „Interwencja wczesnodziecięca w przypadku dzieci upośledzonych” realizowany w Instytucie  Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu w Monachium. Publikacja składa się z testu określającego poziom rozwoju dziecka na podstawie opanowanych przez nie umiejętności.

        Wyróżniono 5 obszarów: Samoobsługa i Rozwój Społeczny, Motoryka Mała, Motoryka Duża, Mowa, Myślenie i Postrzeganie Zmysłowe. Poszczególne umiejętności dotyczące określonej sfery funkcjonowania dziecka zostały uporządkowane zgodnie z kolejnością ich nabywania w toku rozwoju, począwszy od 3 miesiąca życia do 5 r. ż. W tabeli zamieszczonej przy każdym z pięciu obszarów odznaczać można te zdolności, które dziecko opanowało. Te zaś ćwiczenia, które sprawiały dziecku trudności można potraktować jako cele do pracy terapeutycznej.

        Książkę można także wykorzystać po prostu jako inspirację i bazę pomysłów na wspieranie rozwoju określonych umiejętności małego dziecka. Zawiera ponad 200 praktycznych ćwiczeń do wykorzystania w domu i gabinecie, z dokładną instrukcją i wskazaniem celu ich zastosowania (czego dziecko nauczy się poprzez określone ćwiczenie i dlaczego opanowanie tej umiejętności jest ważne  punktu widzenia rozwojowego).

 

Spis treści:

1. Naszym celem jest

2. Struktura programu

3. Nasze zalożenia

4. Potencjalne efekty

5. Metodologia

Programy interwencji wczesnodziecięcej

A: Samoobsługa i rozwój społeczny

B: Mała motoryka

C: Duża motoryka

D: Mowa

E: Myślenie i postrzeganie zmysłowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *