Przypnij kokardkę!

             Przypinanie i odpinanie różnych elementów na rzepy to bardzo prosta i atrakcyjna zabawa dla najmłodszych dzieci. Należy pamiętać jednak zawsze, by wykorzystywane części (w tym przypadku kokardki) były wystarczająco duże – zabawa musi być rozwijająca, ale i bezpieczna (elementy mniejsze takie jak na zdjęciu należy wykorzystywać w pracy z dziećmi, które mają już za sobą etap brania wszystkiego do ust; z dziećmi mniejszymi – poniżej 1 r.ż. możemy np. wykorzystać duże wałki do włosów, które dzięki swojej włochatej powierzchni samoistnie przyczepią się do taśmy rzepowej).
              Najlepiej nie dawać dziecku od razu wszystkich elementów na raz do przypinania, a wydzielać je pojedynczo pod kontrolą. Po pierwsze – mamy pewność, że dany element, który maluch otrzymał zostanie przypięty, po drugie – jest dużo bardziej prawdopodobne, że dziecko będzie skupiało się na czynności przypinania i odpinania, a nie na zabawie samymi elementami (kiedy dostaje ich za dużo na raz jego aktywność staje się chaotyczna i skupiona na oglądaniu wszystkich elementów lub ich rozrzucaniu). W ten sposób pomagamy dziecku zorganizować zabawę.

Do przygotowania potrzebna jest taśma rzepowa – samoprzylepna, kokardki i zalaminowana kartka. Do przechowania najlepsze są woreczki strunowe.

 

              Takie ćwiczenie wydłuża czas koncentracji uwagi dziecka na danej aktywności –  jest ono zaangażowane i szybko widzi efekt swojego działania, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda mu się doprowadzić zadanie do końca. To również bardzo ważna umiejętność, którą dziecko stopniowo musi opanować. Uwaga małego dziecka jest zwykle krótkotrwała, przerzutna, podatna na rozproszenie przez różne bodźce z otoczenia – stąd ta trudność.
Odpinając i przypinając elementy dziecko rozwija również koordynację wzrokowo ruchową (musi trafić kokardą na pasek – ponieważ nie cała kartka pokryta jest rzepem i nie wszędzie elementy będą się przyczepiać), rozwija zdolności manipulacyjne (musi przecież odwrócić kokardę odpowiednią stroną i ustawić w taki sposób, by przeczepiła się do paska) oraz usprawnia pracę palców dłoni i chwyt.

Zapraszam do zabawy : )

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *