Sprawdź, czy jest gotowe do jedzenia – karty obserwacji

         „Sprawdź, czy jest gotowe do jedzenia – karty obserwacji” Marzeny Machoś i Magdaleny Czajkowskiej to gotowe narzędzie, które ułatwia nam określenie gotowości małego dziecka do jedzenia i picia.

            

           Specjalistki zwracają uwagę na szereg umiejętności, bez których przyjmowanie pokarmów jest niemożliwe lub utrudnione. Gotowość dziecka do jedzenia i picia wynika z wielu procesów poznawczych, społecznych, motorycznych, które wzajemnie się uzupełniają i napędzają.

        Mamy 4 karty obserwacji, przedstawione w formie czytelnych tabelek z rysunkami, umiejętnościami odpowiednimi dla wieku i ich znaczeniem dla rozwoju funkcji pokarmowych.
W części pierwszej przedstawiono rozwój motoryki dużej i jego wpływ na pobieranie pokarmu. W karcie drugiej mamy opis funkcji wzrokowych i słuchowych niezbędnych do jedzenia na danym etapie. Część trzecia obserwacji dotyczy pracy ręki i autostymulacji oralnej. W karcie ostatniej natomiast zestawiono umiejętności niezbędne do karmienia łyżeczką, picia z kubka i gryzienia.

              Narzędzie systematyzuje wiedzę. Wszystko zostało przedstawione w bardzo dokładny, a zarazem czytelny sposób, przez co przyjemnie korzysta się z niego w pracy.

Gorąco polecam : )

 

 

źródło: „Sprawdź, czy jest gotowe do jedzenia – karty obserwacji” Marzena Machoś, Magdalena Czajkowska, Wydawnictwo GooGoo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *