Wcześniak – pierwsze 6 lat życia

              Książka niełatwa do zdobycia, gruba – bo liczy około 600 stron. Bardzo dokładna.
Jest w niej mnóstwo informacji cennych dla rodzica dziecka urodzonego przedwcześnie.  Pozycja składa się z 9 rozdziałów szczegółowo podzielonych i zatytułowanych, dzięki czemu zręcznie można się po niej poruszać.

            

            Rozdział pierwszy jest wstępem do całości – znaleźć można tu statystyki odnoszące się do przeżywalności, rokowań zdrowotnych, pierwszych emocji i pytań w obliczu niespodziewanego, trudnego początku. Zawarte zostały tutaj wyjaśnienia dotyczące samego przebiegu porodu przedwczesnego, jak też pierwszych godzin dziecka na świecie i decyzji podejmowanych bardzo szybko w celu zapewnienia noworodkowi jak najlepszej opieki.

            Część II dotyczy pierwszego dnia na oddziale intensywnej terapii noworodka – całego otoczenia – maszyn, dźwięków, słownictwa jakim posługują się lekarze i pielęgniarki. Ale też trudnych emocji matki związanych z niespodziewanymi okolicznościami narodzin dziecka, odmiennymi wyobrażeniami tej szczególnej chwili, nowością sytuacji oraz opieki nad wcześniakiem. Rodzic znajdzie odpowiedzi na szereg pytań, które pojawiają się już od pierwszych chwil narodzin.

            Rozdział trzeci skupia się na pierwszym tygodniu życia wcześniaka i jego rodziców – to czas oczekiwania na wyniki badań. Zwrócono uwagę na różne objawy u noworodka, które mogą być niepokojące  (np. sine palce u nóg), zachowania personelu (częste oglądanie kupki, kolejne wkłucia), czy nagłe pogorszenie stanu zdrowia dziecka (wylewy dokomorowe, zespół ucieczki powietrza, drgawki). W każdym rozdziale są także wskazówki dotyczące organizacji życia rodzinnego w tym szczególnym czasie, budowania więzi, poczucia bezpieczeństwa dziecka i całej rodziny. Jest również krótki podrozdział dla rodziców wieloraczków.

          W czwartej części autorzy pokazują jak oddział intensywnej terapii noworodka staje się dla rodziny drugim domem. Zdarza się nierzadko, że pobyt w szpitalu przedłuża się i mają tu miejsce ważne momenty dla dziecka i jego matki – pierwsze karmienia, kangurowanie – czyli budowanie wzajemnej bliskości.      

         Rozdział V zawiera odpowiedzi na pytania pojawiające się w momencie zagrożenia zdrowia czy życia wcześniaka i konieczności przeprowadzenia w związku z tym operacji.

              W części VI przybliżono wątpliwości z jakimi zmagają się opiekunowie kiedy nadchodzi czas opuszczenia szpitala razem z dzieckiem i organizacji życia pozna oddziałem intensywnej terapii.

             Część VII dotyczy rozwoju dziecka na dalszych etapach rozwoju – jego odżywiania, pielęgnacji, kontroli specjalistów, trudności z samoregulacją i niepokojących objawów.

         VIII rozdział poświęcony został tematyce wczesnej interwencji w przypadku zagrożenia niepełnosprawnością czy niepełnosprawności – potrzeby szczegółowej diagnozy trudności dziecka i wdrożenia oddziaływań terapeutycznych.

           Ostatni rozdział skierowany został do rodziców tych wcześniaków, którym nie udało się przeżyć. Dotyczy pomocy w radzeniu sobie z ogromnym smutkiem, ale jest też poradnikiem po ustaleniach i decyzjach, jakie są konieczne do podjęcia po śmierci dziecka.

 

Spis treści:

1. Witaj na świecie
2. Pierwszy dzień
3. Pierwszy tydzień
4. Zadomowienie się w szpitalu
5. Jeśli Twoje dziecko musi być operowane
6. Wreszcie zabierasz dziecko do domu
7. Od wcześniaka do przedszkolaka (i dalej)
8. Kiedy rodzice mają powód do zmartwienia?
9. Utrata dziecka
10. Załączniki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *